• MÜŞTERİ HİZMETLERİ: 0212 224 6756 - 0212 234 0364

ALÜMİNYUM

Alüminyum, yeryüzünde oksijen ve silisyum'dan sonra en çok bulunan üçüncü element olmasına rağmen, endüstriyel çapta üretimi 1886 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması ile gerçekleşmiştir.Alüminyum, diğer çok kullanılan metaller olan demir, kurşun ve kalay gibi, doğada bileşikler halinde bulunur. Alüminyumu oksit halindeki bileşiğinden ilk ayıran ve elde eden kişi, 1807 yılında, Sir Humprey Davy olmuştur. Daha sonra, Hans Christian Oersted, Frederick Wöhler ve Henri Sainte-Clairre Deville, alüminyum eldesinde yenilikler getirmişlerdir.

Alüminyumun endüstriyel çapta üretimi ise, 1886 yılında ABD'de Charles Martin Hall ve Fransa'da Paul T. Heroult'un birbirlerinden habersiz olarak yaptıkları elektroliz yöntemi ile başlamıştır. Bu, günümüzde halen kullanılan yöntem olduğundan, 1886 yılı alüminyum endüstrisinin başlangıç yılı olarak kabul edilir. 1886 yılında Werner Von Siemens'in dinamoyu keşfi ve 1892 yılında K.J.Bayer'in, boksitten alümina eldesini sağlayan Bayer prosesini bulması ile alüminyumun endüstriyel çapta üretimi çok kolaylaşmış ve bu en genç metal, demir çelikten sonra dünyada en çok kullanılan ikinci metal olmuştur.

ALÜMİNYUM NEDİR? 

Dünyamizda en çok bulunan metallerden olmasina karsilik, saf halde bulunmadigindan geç kesfedilen bir metaldir.Bu nedenle "genç metal" diye adlandirilir. Geç kesfedilmesine ragmen alüminyum hafiflik, kolay sekillenme, alasimlandirma, isil islem tatbiki ile yüksek dayaniklilik kazanma, yüksek isi ve elektrik iletkenligi ve yüzeyinin çesitli sekillerde kaplanmasi ile renklendirilebilme özelliginden dolayi kisa zamanda bir çok endüstrinin vazgeçilmez metali olmus, demir ve çelikten sonra en çok kullanilan metal haline gelmistir. Dünyada ilk defa 1885 yilinda Paris'te teshir edilmistir. Birincil alüminyum üretimi ilk, 1888'de Fransiz Herault ve Amerikan Hall'in bulduklari (Hall-Herault yöntemi)yöntemle elde edilmistir. Alüminyum kullanimi son 25 yil içinde ise hizli bir tempoda yayginlasmistir. Alasimlandirildiginda yogunlugundaki küçük artislara karsin, dayanikliliginda önemli artis olur. Dayanikliliginin agirligina oranla çok yüksek olmasi en önemli özelligidir. 660 °C 'de ergir, 2056 °C 'de kaynar. Alüminyum elde edilen mineraller: Boksit, Nefelin, Alünit, Kil. Alüminyum ürünler iki yöntemle üretilir: 

1-Ekstrüzyon;Profil üretimi 

2-Haddeleme;Levha,folyo üretimi

 Alüminyumun yüzey islemleri ve renklendirmesi iki yöntemle yapilir: 

1-Eloksal 

2-Elektrostatik Toz Boya 

Türkiye'de birincil alüminyum üretimine 1974 yilinda Seydisehir Alüminyum Tesisleri'nde baslanmistir. Ülkemizde tüketim Dünya ülkelerine göre kisi basina düsük seviyelerde kalmistir; Kisi basina yillik alüminyum tüketimi ABD'de 27 kg .,Avrupa'da 13 kg , Türkiye'de ise 3 kg .dir.

NEDEN ALÜMİNYUM

ALÜMİNYUM, kullanıldığı mekanda bulunan hertürlü cisim ile uyum sağlayabilecek en fazla seçeneği verebilen bir metaldir. bunun iki temel sebebi vardır.* Teknolojik açıdan sonsuz sayıda profil üretimi mümkündür.* Metalik veya lake görünümü verecek şekilde renklendirme imkanı vardır. Metalik görünüm eloksal tekniği ile ayna parlaklığından kahverengi, siyah, mavi, sarı tonları ve naturel gümüş renginde verebilir. Lake görünüm ise elektrostatik toz boyama tekniği ile 100'ü aşkın renk seçeneğinde verebilir.

ALÜMİNYUMUN GENEL ÖZELLİKLERİ AŞAĞIDA ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİR.

   1. Alüminyum hafiftir. Aynı hacimdeki bir çelik malzemenin ağırlığının ancak üçte biri kadar ağırlıktadır.

   2. Alüminyum, hava şartlarına, yiyecek maddelerine ve günlük yaşamda kıllanılan pek çok sıvı ve gazlara karşı dayanıklılık.

   3. Alüminyum yansıtma kabiliyeti yüksektir. Gümüş beyaz renginin bu özelliğe olan katkısı ile beraber gerek iç gerekse dış mimari için cazibeli bir görünüme sahiptir. Alüminyum bu güzel görünümü, anodik aksidasyon(eloksal), lâke maddeleri vs. gibi uygulamalar ile uzun müddet korunabilir. Hata birçok uygulamada tabii oksit tabakası bile yeterli olur.

   4. Çeşitli alüminyum alaşımlarının mukavemeti, normal yapı çeliğinin mukavemetine denk veya daha yüksektir.

   5. Alüminyum elastik bir malzemedir.Bu nedenle ani darbelere karşı dayanıklılık düşük sıcaklarda azalmaz. (Çeliklerin, düşük sıcaklıklarda ani darbelerde mukavemeti azalır.)

   6. Alüminyum, işlenmesi kolay bir metaldir. Öyle ki, kalınlığı 1/100 mm. den daha ince olan folyo veya tel haline getirilebilir.

   7. Alüminyum ısı ve elektriği bakır kadar iyi iletir.

   8. Alüminyum’a şekil vermek için döküm, dövme, haddeleme, presleme, estrüzyon, çekme gibi tüm metodlar uygulanabilir

SONUÇ

Alüminyum başta ulaştırma, inşaat ve ambalaj aydınlatma reklam sektörlerinde olmak üzere yeni teknolojilerinde etkisiyle kullanımı giderek artan bir ürün olarak 21. yüzyıl metali olarak görülmektedir.Türkiye'de de ulaşım vasıtalarının yapımı, alüminyum kapı, pencere, mutfak eşyası, elektrik enerjisi nakli olmak üzere pek çok alanda geçmişe sahip olan sektörün, kullanım alanlarının ve dolayısıyla kullanıcılarının artması kaçınılmazdır.Mevcut üretim tesislerimiz, dünya ölçülerine göre orta ve küçük ölçekli olmakla beraber,ekonomimizin gelişmesine paralel olarak sektörde de gelişme görülmektedir. Mevcut sorunların aşılması halinde, hızlı büyüme sağlayacak sektörlerimizden biri, alüminyum sektörüdür.Dünyada ve ülkemizde birincil alüminyum tesisi gündeme geldiğinde, ağırlıklı olarak tükettiği enerji tartışılmakta, özellikle ülkemizde alüminyum üretiminin uzun vadede ekonomiye yaptığı katkıların boyutu göz ardı edilmektedir. Öte yandan, özellikle kullanım ömrü dolan uç ürünlerin defalarca ekonomiye yeniden kazandırılabilmeleri dikkate alındığında sadece çevre yönüyle değil enerji dengesi yönüyle de alüminyumun üretim ve kullanım avantajları açıkça ortaya çıkmaktadır Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, finansman sıkıntısı ve işçilik maliyetlerinin aşağıya çekilmesi sektör için önem taşımaktadır. Günümüzde Türk alüminyum sektörü, büyüyen ve gelişen bir sektör olup yükselen bir eğilimle alüminyum yarı ürünlerini (ara malı) ve çeşitli diğer ürünleri Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerine ihraç ederek önemini ve gelişmesini gün geçtikçe artırmaktadır. Kişi başına alüminyum kullanımı gelişmiş ülkelerde 25-30 kg civarındayken ülkemizde 5 kg civarında olması yönünden bakıldığında, 21. yüzyıl metali olarak görülen alüminyumun yurt içi tüketiminin önümüzdeki yıllarda artış eğiliminde olması olumlu olacaktır.

Sorularınız ve siparişleriniz için bize ulaşın MÜŞTERİ HİZMETLERİ!